W 6 klasie szkoły podstawowej zetknąłem się po raz pierwszy z radiem „Iglica” we Wrocławiu, co sprawiło, że chyba zarazili mnie już tym na zawsze. W dniu Dziecka 2 typy zaczepiły mnie na Placu Grunwaldzkim pytając, czy lubię słodycze... Cóż może odpowiedzieć szóstoklasista - „uwielbiam” – i tego samego dnia wieczorem trafiłem na program w studio akademickim „Iglica” we Wrocławiu. To było w T2 i ... zostałem już tam na ładnych parę lat, co najmniej 3. Nosiłem za panami radiowcami kable, robiłem im herbatę, nosiłem taśmy i w ogóle ... Potem ten temat się urwał aż do momentu kiedy zjawiłem się w Krakowie. Natychmiast trafiłem tam do akademickiego radia „Brzęczek” – to było studio radiowe Akademii Górniczo – Hutniczej. Trafiłem tam - bagatelka - na 8 lat.
Tyle lat też byłem w Krakowie i nie ukrywam, że Kraków zrobił na mnie ogromne wrażenie, jednocześnie dał mi najwięcej doświadczeń życiowych. Tam się uczyłem bycia dziennikarzem, nagrywania słuchowisk, realizacji dźwięku – wszystkiego tego, co radiowiec winien umieć. Byłem też przez pewien czas szefem redakcji rozrywki, która tam funkcjonowała. Przygotowywaliśmy audycje rozrywkowe, między innymi „Magazyn Dwóch” - tu pozdrawiam kolegów, którzy przebywali ze mną w Krakowie i tworzyliśmy bardzo zgraną paczkę w radiu „Brzęczek”.
Od 1989 roku pracuję w Polskim Radiu Wrocław.

Mój pierwszy Szef – wspaniały człowiek – Lothar Herbst

Poniżej wycinki z książki „Tu Polskie Radio Wrocław” Heleny Małachowskiej, Wyd. Europa 1996.
„Muzyczna Cyganeria” jest audycją, którą tworzymy od 1989 roku. Jest to audycja poświęcona piosence autorskiej, piosence poetyckiej oraz piosence turystycznej (tej może trochę w mniejszym stopniu a jednak).

Ta audycja jest taka jak jej autor. Czasami bardzo poukładana, czasami niepoukładana, czasami bardzo zróżnicowane rzeczy się tam znajdują. Ale to przecież o to chodzi, żeby zaskakiwać słuchaczy.

Tu pozwolę sobie przytoczyć cytat własny :
„ muzyczna cyganeria to wędrówka i poszukiwanie i bardzo ważna umiejętność - ćwiczymy w Muzycznej Cyganerii sztukę słuchania innych i samego siebie.

                                          

Tak więc do muzycznej Cyganerii zapraszam (obecnie w każda środę od 23:00 – 01:00).
Muzyczna Cyganeria otwiera swe podwoje i czeka na wszystkich.

  Posłuchaj fragmentów audycji.
      (MP3 - ok. 4,2 MB)

Każdy ma swoją drogę życiową i myślę, że moją drogą do końca życia powinno być wypełnianie pewnego posłannictwa - bycie dla słuchaczy, którzy chcą słyszeć głos ludzki, bycie dla tych, którzy nocą nie śpią, którzy nie śpią bo cierpią, nie śpią bo nie mogą spać z różnych innych powodów, bo pracują lub są bardzo samotni. Do takich ludzi chciałbym mówić, dla takich ludzi chciałbym tworzyć radio. Radio moich marzeń – nie wiem, czy kiedyś ono się otworzy, ale kto wie, może kiedyś uda mi się to zrobić, żeby mieć własną rozgłośnię, która będzie taka jak ja chcę...

Rozmowa ta została przeprowadzona i nagrana
28 września 2006 roku we Wrocławiu.